Pět nápadů od manažerky kariérního centra ČVUT, jak využít Tam & zpět v práci

Deník Tam & zpět mě provází v mnoha směrech mého života. V tom soukromém si stejně jako vy zapisuji svoje postřehy a myšlenky a sleduji jejich vývoj. Pracovní využití deníku je ale ještě pestřejší než to osobní, a tak vám ho níže ráda představím.

Otázky z deníku pokládám studentům

Pracuji jako manažerka kariérního centra na ČVUT a rozhodla jsem se deník využívat i v práci se studenty. Někdo zkrátka není hned ze začátku připravený na hlubokou práci se sebou, ale taková jedna malá, nevinná otázka může leccos odstartovat. A tak otázky z deníku pokládám nejen na koučinku, ale i během hravého cvičení se studenty, kteří tak mají možnost nahlédnout místo pouze do skript také trošku hlouběji do sebe. Velmi oceňuji příležitost pomáhat právě studentům a bylo by skvělé, kdyby se této zkušenosti dostalo více mladým lidem na prahu důležitých životních rozhodnutí.

Ako využiť päťročný denník Tam & späť v práci?

Možnost svěřit se přináší úlevu

Jako koučka a lektorka seberozvoje vnímám, že psaní mým klientům jednoduše pomáhá. Vypsat se z každodenních zážitků je ulevující a osvobozující a vytvoříme tím prostor pro novou vlnu kreativity. Fascinuje mě, jak se nám do osobního i pracovního života vkrádají ohromné změny, zásadní rozhodnutí, osudová setkání... ale až zpětně je vidíme zcela jasně. Ulevíte hlavě a budete schopni postřehnout změnu, a to jak v osobním, tak v pracovním životě. Zkrátka, díky deníku budete mít zaznamenány důležité detaily ze svého života, kterým v tuto chvíli třeba ani nevěnujete pozornost.

Sdílení myšlenek sbližuje

Další součástí mého já je skupina Seberozvoj a koučink na Facebooku, kde funguje komunita lidí, kteří na sobě pracují, diskutují a vzájemně se obohacují. Když mě nějaká otázka obzvlášť zaujme nebo třeba i zaskočí, hodím ji na sítě a čtu si inspiraci od ostatních. Je úžasné, kolik různorodých odpovědí existuje na jednu otázku. Jak různorodí jsme my lidé! Sdílení našich myšlenek nám nejen pomáhá poznávat náš názor na konkrétní životní otázky, ale také se díky nim můžeme sblížit s ostatními kolem nás. O čem se třeba bavíte o polední pauze s kolegy vy?

Objevujme a inspirujme se

Jako lektorka tvůrčího psaní vím, jak důležité je pravidelné zapisování myšlenek a názorů. Trénuje to naši kreativitu, kultivuje vyjadřování a podporuje chuť psát. Chcete pravidelné psaní trénovat, ale neztratit tím příliš mnoho času? Pak je tenhle deník úplně ideální... každou otázku můžete pojmout jinak – s humorem, originalitou nebo hloubkou vyjádřenou ve třech větách. Zapisováním myšlenek a názorů přicházíme na nové vjemy a inspiraci, které můžeme mimo jiné využít i v pracovním životě.

Chvilka pro sebe

V neposlední řadě využívám deník k sebekoučinku. Někdy prostě není moc času udělat si schůzku sama se sebou, vyplnění deníku je ale moje chvíle. Moje zamyšlení. Chvilka sebereflexe. A právě to je jedna z nejdůležitější částí našeho pracovního života:

Nájdi si čas pre seba, napríklad s päťročným denníkom Tam & späť

Je žebřík, na který šplháme, opřený o tu správnou zeď?

Jako nástroj sebekoučinku doporučuji Tam & zpět i ostatním, včetně dalších knih, které mohou pomoct s ukočírováním sebe sama. Pokud hledáte další inspiraci, zkuste třeba:

  • Nastavení mysli od Carol Dweck,
  • Sebekoučink – 86 nejlepších nástrojů pro osobní rozvoj od Stefanie Demann,
  • nebo naši českou klasiku Konec prokrastinace od Petra Ludwiga, který se v knize zabývá i osobní vizí, zvládnutím emocí a porozuměním vlastnímu mozku.

Napadá vás, jak byste deník využili v práci i vy...? :)
Ďalšie články


Nový začiatok: (Ne)diár už máte?

Nový začiatok: (Ne)diár už máte?

Technológie vládnu svetu, ale pokiaľ sa život nemá rozdrobiť do aplikácií a tisíc poznámok v mobilnom telefóne, papier je papier. Naše čisté stránky...

Zapisovanie je pre mňa pekným zakončením dňa, hovorí ambasádorka Zuzana Hrvoľová

Zapisovanie je pre mňa pekným zakončením dňa, hovorí ambasádorka Zuzana Hrvoľová

Herečka, moderátorka, speváčka a lektorka spevu Zuzka je našou ambasádorkou niečo vyše roka. Má kariéru, dve malé deti a hlavu neustále plnú nápadov, ktoré sa snaží postupne...